NOSTR nedir?

Şubat 08, 2023

NOSTR nedir?

Son zamanların popüler konularından biri olan NOSTR, sansür karşıtı bir Twitter alternatifi olarak kabul edilir. Web3 ve dijital topluluklar üzerinde merkeziyetsizliğin yaygınlaşmasıyla birlikte, NOSTR gibi çözümler popüler hale gelmiştir. O halde, NOSTR nedir?

Röleler tarafından çalışan merkeziyetsiz bir sosyal medya protokolüdür ve herhangi bir merkezi sunucuya bağımlı olmadan kullanıcılar global olarak sunuculara katılabilir.

NOSTR, Röleler tarafından İletilen Notlar ve Diğer Şeyler anlamına gelir. Mastodon gibi merkeziyetsiz bir sosyal medya ağına benzer şekilde, NOSTR de kullanıcılar, herhangi bir merkezi sunucuya bağımlı olmadan, global olarak işletilen sunuculara (ya da rölelere) katılabilen bir sosyal medya protokolüdür.

Ancak Mastodon'a göre, NOSTR, Bitcoin gibi bir public/private key sistemi kullanan bir merkeziyetsiz protokoldür ve e-posta ve şifre hesabı yerine kullanılır. Zaten NOSTR üzerinde birçok uygulama (ya da istemci) inşa edilmiştir ve kullanıcılar, Bitcoin Lightning ödemelerini bile entegre etmiş olan Damus gibi merkeziyetsiz ve sansür karşıtı sosyal medya uygulamalarına erişebilirler.


Özellikleri : 

  1. Sansür Karşıtı: Herkes bir röle (bir NOSTR sunucusu) oluşturup yazabilir, bu nedenle NOSTR sansür karşıtıdır, diğer sunuculara yayın yapmanız engellenmiş olsa bile.
  2. Anahtarlar, hesaplar değil: NOSTR istemcileri (uygulamalar), e-posta ve şifreleri kullanmak yerine crypto cüzdanları gibi kamu ve özel anahtarları kullanarak hesabınızı oluşturur.
  3. Bitcoin ödemeleri entegrasyonu: NOSTR röleleri, spam saldırılarını önlemek için Bitcoin ödemelerini kullanabilir ve Damus gibi istemciler Bitcoin Lightning ödemelerini zaten kullanıcılar için entegre etmiştir.
  4. Hızla yükselen momentum: Jack Dorsey tarafından desteklenen protokol, piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra popüler oldu ve NOSTR üzerinde inşa edilmiş birçok uygulama zaten kullanıcılar tarafından kullanılıyor.